Vocaal superkwartet geeft magie aan Concertgebouw • musicaljournaal

Vocaal superkwartet geeft magie aan Concertgebouw

Disney in ConcertVandaag was de aftrap van een drietal bijzondere concerten in het Concertgebouw in Amsterdam. Ter gelegenheid van de Robeco SummerNights werd in een bijzondere samenwerking tussen het Amsterdamse Concertgebouw, Het Metropole Orkest, Disney Benelux en Niehe-Van Lambaart producties Disney in Concert vorm gegeven. Een selectie van de mooiste muziek uit Disney-films werd onder begeleiding van het Metropole Orkest en met vertoning van de bijpassende filmbeelden vertolkt door Pearl Jozefzoon, Celinde Schoenmaker, Freek Bartels en Jamai Loman. Deze zeldzame combinatie van ingrediënten resulteerde in een magische twee uur, die jong en oud wist te boeien en in vervoering te brengen. De betovering was zo groot, dat de zaal in de interactieve toegift het meest irritante Disney-nummer aller tijden luidkeels meezong.

In de keuze van de stukken moest men zeer selectief zijn; de collectie Disney-meesterwerken is immens en daarmee kunnen wel vijf verschillende concerten samengesteld worden. Er is daarom ook gekozen om de stukken in blokken in te delen; helden, schurken, liefde, dromen, etc. De universele thema’s waar Disney om bekend staat. Er was veel werk van Alan Menken bij, maar hij is dan ook de laatste decennia de hofleverancier van Disney. Daarnaast kwam uiteraard ook het klassieke werk uit Phantasia aan bod, evenals Phil Collins en Elton John. De diversiteit aan films was niet eens zo heel erg groot; vooral Beauty & The Beast, The Little Mermaid, Pocahontas, Aladdin en The Lion King, in mindere mate gevolgd door Hercules, The Sleeping BeautyPinocchio, The Lady & The Tramp, Enchanted en 101 Dalmatiërs.

De begeleiding van het Metropole Orkest, met dirigent Ernst van Tiel, was magistraal en toonde eens te meer aan waarom niet aan het bestaansrecht van dit unieke orkest getornd mag worden. Met het Metropole Orkest komen de Disney meesterwerken volledig tot hun recht; het geluidsbeeld is dynamisch, vol, warm en soms verrassend. De keuze voor de vocalisten had niet beter kunnen uitpakken. Dit kwartet is de exponent van een zeer getalenteerde generatie musicalartiesten, die hun kwaliteiten hier volledig in konden tonen. Essentie van elke Disney-film is een goed verhaal en Freek, Jamai, Celinde en Pearl zijn als geen ander in staat om dit verhaal te vertellen; verstaanbaar, gevoelig en oprecht. De meeste nummers waren in de Nederlandse (film) vertaling, een enkel werd in het Engels gezongen, of was volledig instrumentaal. Hoogtepunten waren onder andere Pearl’s uitvoering van Colors in the Wind en het Doornroosje-duet van Freek en Celinde. Voor het gemiddelde publiek waren de kwaliteiten van Freek, Jamai en Pearl al wel bekend en zij werd ook niet teleurgesteld. Celinde gaf met dit concert haar visitekaartje in de hoofdstad af; tot nu toe had zij alleen een ensemble-rol in Grand Hotel gespeeld en moest men naar het Londense West End reizen om haar als Fantine in Les Misérables te zien en horen. Ze maakte erg veel indruk met haar fantastische bereik en heldere stem, die ze schijnbaar moeiteloos weet te gebruiken. Ze leek af en toe geïmponeerd door haar medespelers, maar hoeft daar in geen enkel opzicht voor onder te doen. Met wereldklasse muziek en een wereldklasse begeleiding konden Freek, Jamai, Celinde en Pearl alles uit hun stem halen – en het publiek herkende de magische combinatie.

Met dit Disney in Concert werd een prachtig cadeautje aan het Nederlandse publiek gegeven. Helaas maar drie uitvoeringen (voor de spijtoptant – of de terugkerende bezoeker – is er zondagmiddag nog een laatste kans), al is het te hopen dat producenten, artiesten en publiek hiermee de smaak te pakken hebben gekregen en aan een vervolg gaan denken. Er is tenslotte nog een enorme hoeveelheid Disney-muziek die eveneens pas volledig tot haar recht komt in deze opzet. Een Kerst-show wellicht?

En dat meest irritante Disney-nummer? Een hint: het komt niet uit een film.

Meer info op de site van het Concertgebouw.

Frank


Deel dit artikel: