Doorgaans beperkt Musicaljournaal zich tot musical en muziektheater in Nederland, maar zo nu en dan veroorloven we ons een uitstapje. Dat kan een buitenlandse musicalproductie zijn met een belangrijk Nederlands aandeel, maar ook een film waar Nederlandse musicalacteurs een belangrijke rol in spelen. Dat laatste is nu het geval, twee keer zelfs in één week. Gisteren waren we aanwezig bij de “Friends & Family Screening” van Vaiana 2, waar “vrienden” en familie van betrokkenen de Nederlands nagesynchroniseerde versie van Vaiana 2 mochten bekijken, samen met een deel van de Nederlandse stemmencast. Over de tweede film horen jullie volgende week meer.
Het eerste deel van Vaiana werd alweer acht jaar geleden gereleased en was een groot succes, zowel in de bioscoop als later online. Ook critici waren positief en roemden onder andere dat deze Disney-prinses nu eens niet op zoek was naar haar Prince Charming, maar een eigenzinnige heldin was, die haar eigen boontjes kon doppen. In de Nederlandse nasynchronisatie werd de stem van Vaiana ingesproken -en gezongen- door Vajèn van den Bosch. De halfgod Maui – oorspronkelijk Dwayne Johnson – werd ingesproken door René van Kooten en de oma van Vaiana werd ingesproken door Marjolijn Touw.
Deze week is het vervolg, Vaiana 2, gereleased, met wederom deze Nederlandse musicalacteurs in de stemmencast. Daar zijn een aantal nieuwe personages aan toegevoegd, waaronder Maui-fanboy Moni (Jermaine Faber) en het hulpje van storm-god Nalo, Matangi (April Darby). Net zoals in deel 1 moet Vaiana op reis om haar volk te redden van de ondergang. Nalo heeft een eiland laten zinken, waardoor de volkeren der aarde van elkaar gescheiden blijven. In tegenstelling tot het eerste deel, heeft ze naast de hulp van half-god Maui een bemanning samengesteld, waaronder Moni. Uiteraard zijn ook het varkentje Pua en de (oerdomme) kip Heihei van de partij. Naast de terugkeer van de bekende personages is de verhaallijn wat gemakzuchtig geïnspireerd op het eerste deel. De uitwerking is echter zeer vermakelijk en de (vele) Vaiana-liefhebbers zullen een heerlijke middag of avond hebben.
De Vaiana-films zijn geheel uit de computers van Disney getoverd en het resultaat is ronduit spectaculair. De kleuren zijn prachtig, de personages met veel gevoel voor detail uitgewerkt, met levensechte diepte, beweging en mimiek. Zoals je van Disney mag verwachten bevat de film een aantal mooie songs, al zijn ze er niet in geslaagd om Lin-Manuel Miranda ook voor het vervolg te strikken. Er zitten veel lachmomenten in de film, maar niettegenstaande het leeftijdsadvies (6+) kunnen de schrikmomenten je verrassen. De Nederlandse stemmen klinken enerzijds erg vertrouwd (zeker voor ons, omdat we ze al tientallen, zo niet honderden keren live hebben gehoord in het theater), maar blijven toch ook erg dicht bij het personage. Dat is een compliment waard, niet alleen voor de cast, maar ook voor de Nederlandse vertaling en regie
.In de scène ná de aftiteling – blijven zitten dus mensen – wordt een los eindje in het verhaal nogal onomwonden gepresenteerd als een inleiding voor een deel 3. Als dat net zo vermakelijk is als deel 2, dan zijn wij, voorspelbaar of niet, weer van de partij.
Frank
Vaiana 2 draait sinds 27 november in de Nederlandse bioscopen.


