Tijdloze Sound of Music met topcast
Er zijn een paar musicals die met recht het stempel ’tijdloos’ hebben gekregen. Eén daarvan is The Sound of Music, die vandaag in het Theater aan de Parade in Den Bosch in première is gegaan. Voor de tweede keer in zes jaar tijd brengt Albert Verlinde deze musical in het theater; eerst als vaste productie in het Efteling Theater en nu, ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de film (en 55 jaar na de première van de musical op Broadway) als reizende productie, in samenwerking met een aantal theaters. Met een paar kleine aanpassingen is getracht om wat meer snelheid in de voorstelling te brengen, al moest Albert Verlinde zelf toegeven dat er op zich niet zo heel veel te wijzigen valt aan deze productie, omdat deze al heel goed in elkaar zit. In de cast een aantal opvallende “oudgedienden” uit voorgaande producties van The Sound of Music. Zo speelde Maaike Widdershoven (nu Moeder Overste) in de uitvoering van Joop van den Ende in 2002 al de rol van Maria en in diezelfde productie debuteerde Martijn Vogel (nu Rolf) als Kurt. Anouk Maas (nu hoofdrolspeelster Maria) was in de voorgaande editie bij Albert Verlinde al Liesl en understudy Maria. Vajèn van den Bosch tenslotte, was in 2008 Martha en nu Liesl. Deze sterrencast wordt nog aangevuld met bekende namen als Tony Neef als Max Dettweiler, Cindy Bell als de Barones Elsa en natuurlijk Ad Knippels als Kapitein von Trapp.
Rising star van deze productie is Vajèn van den Bosch, die zich als Liesl graag wil losmaken van haar kindertijd, maar toch ook nog echt een van de kinderen is.
Het verhaal van The Sound of Music mag genoeglijk bekend zijn; de jonge postulante Maria Rainer wordt in 1938 door Moeder Overste vanuit het klooster naar het gezin Von Trapp gestuurd, waar ze gouvernante wordt van de zeven kinderen van de weduwnaar Kapitein Georg von Trapp in Salzburg. Het gezin wordt door de Kapitein met strenge militaire hand gestuurd maar de jonge Maria brengt de muziek terug in het gezin. Von Trapp verzet zich tegen de dreigende Duitse Anschluss, en dat resulteert uiteindelijk in een breuk met zijn verloofde, Barones Elsa Schräder. Huisvriend Max Dettweiler stelt zich meegaander op ten opzichte van de Duitsers en heeft meer aandacht voor de organisatie van het Katzberg Muziekfestival. Oudste dochter Liesl is verliefd op de jonge telegrambesteller Rolf, maar deze sluit zich bij de Nazi’s aan. Von Trapp en Maria worden verliefd en trouwen, maar keren voortijdig terug van hun huwelijksreis als de Anschluss een feit is. De Kapitein wordt opgeroepen om zich bij de Duitse Kriegsmarine te vervoegen en hij besluit met vrouw en kinderen Oostenrijk te verlaten. Omdat Max de kinderen heeft gestrikt voor een optreden op zijn festival krijgen ze een paar dagen uitstel en tijdens het festival vlucht het gezin. Opgejaagd door de Duitsers wordt het gezin ontdekt door Rolf, die nu moet kiezen tussen zijn liefde voor Liesl en zijn Nazi-meerderen.
In deze productie wordt geen gebruik gemaakt van een live orkest, maar een vooraf door een symfonie orkest ingespeelde geluidsband. Middels digitale technieken kan deze band gestuurd worden, zodat er toch nog ingespeeld kan worden op kleine afwijkingen op het toneel. Het geluid klinkt daardoor prachtig vol, maar je merkt toch wel dat er geen orkest zit. Een deel van de charme van het theater gaat daardoor wel verloren. Het decor ziet er prachtig uit, waarbij draaiende raampartijen aangeven of een scène zich binnen dan wel buiten afspeelt. Uiteraard ontbreekt de trap niet, want de scènes waarin de kinderen in aflopende grootte op de trap staan zijn erg kenmerkend voor The Sound of Music. Ondanks de intentie om de voorstelling sneller te maken, zijn sommige changementen wat traag. Over de cast zouden we kort kunnen zijn, die staat als een huis. Anouk ontwikkelt haar personage mooi, met twijfels over haar roeping, haar gevoelens voor de Kapitein en liefde voor de kinderen. Geholpen door Moeder Overste kiest ze haar eigen weg. De zang van Anouk is helder en ontwapenend, Maaike Widdershoven maakt indruk met haar krachtige stem en straalt de autoriteit uit die past bij Moeder Overste. Rising star van deze productie is Vajèn van den Bosch, die zich als Liesl graag wil losmaken van haar kindertijd, maar toch ook nog echt een van de kinderen is. Dat ze uitstekend kan zingen en acteren wisten we al uit een productie als Droomvlucht, maar nu blijkt ze ook uitstekend te kunnen dansen, samen met haar jonge geliefde, Rolf. Haar acteren blijkt ook in kleine gebaartjes en blikken die ze wisselt, bijvoorbeeld met Max, als hij haar stiekem zijn glas Champagne aangeeft. Net als Liesl maakt Vajèn zich op om de sprong naar volwassen-rol te maken en ze lijkt er zeker klaar voor. Ook op toneel, waar ze de andere kinderen Von Trapp coacht en tot grotere prestaties brengt. Dit is de eerste productie waarin Vajèn full-time mag spelen en niet gebonden is aan de beperking van het aantal speelbeurten. Ze zal zich nu ook nog sneller kunnen ontwikkelen dan ze al gedaan heeft – en ze is al zo goed! Martijn Vogel speelt erg overtuigend de zeventienjarige Rolf, al lijkt het in sommige scènes qua spel wel wat op Botje uit The Little Mermaid. Ad Knippels heeft een erg mooie, donkere spreekstem en ook zijn zang is prima in orde. Hij breekt het militaire keurslijf dat hem sinds de dood van zijn vrouw gevangen hield mooi af en hij opent zijn hart, voor Maria, maar ook voor zijn kinderen. Tony Neef speelt op geheel eigen wijze de rol van Max, een openlijke profiteur, soms wat neurotisch, maar met een goed hart. Hij is uitstekend verstaanbaar, wat voor de gehele cast geldt maar helaas in deze tijden niet meer vanzelfsprekend is. Cindy Bell is geloofwaardig als Barones Elsa; ze doet haar best om de kinderen te begrijpen, maar blijft toch bovenal de adellijke dame.
The Sound of Music is werkelijk een tijdloze productie; de muziek van Rodgers en Hammerstein heeft niets aan kracht ingeboet. Ook het verhaal, waarin mensen principiële keuzes moeten maken, waarin liefde sterk is, is van alle tijden. Met een cast als deze, de kindercast niet uitgezonderd, die dat perfect voor het voetlicht weet te brengen, blijft The Sound of Music een garantie voor een uitstekende en vermakelijke avond uit, zowel voor diegene die al eerder Sound of Music producties heeft gezien als voor de nieuwkomers
Frank
The Sound of Music speelt nog tot mei 2015 in Nederlandse theaters. Meer info en speellijst: www.albertverlindeentertainment.nl